Monaco Grand Prix
Milovaný i nenáviděný závod

Když se v roce 1950 jela první Velká cena Monaka v historii Formule 1, došlo hned v prvním kole k hromadné havárii, když mořská vlna zaplavila trať v zatáčce Tabac – deset jezdců tehdy neobjelo ani první kolo. A vítězem se stal jistý Juan Manuel Fangio, který vyhrál s náskokem jednoho kola…

O sedmdesát let později se Velká cena Monaka jezdí jen s lehkými modifikacemi na té samé trati. Milovaný i nenáviděný okruh zároveň se od té doby změnil jen minimálně a dál je to nejkratší trať v celém šampionátu. S délkou 3340 metrů by se mohl klidně měřit s motokárovými tratěmi a průměrná rychlost cca 150 km/h dělá z GP Monaka nejpomalejší trať v celém seriálu. Zároveň platí, že GP Monaka je jediným závodem, který může být kratší než 305 kilometrů – mají na to speciální výjimku.

A to není zdaleka všechno… Zdejší boxy jsou tak malé, že se do nich sotva vejde celý kolotoč Formule 1, zbytek závodního pole, tedy všichni aktéři doprovodných podniků, mají svoje zázemí rozložené na dva kilometry vzdáleném parkovišti. Diváci se tísní na tribunách přímo nad tratí a v době konání Velké ceny část místních pronajímá svoje apartmány za nekřestanské peníze a mizí z toho mumraje pryč.

1989 Monaco GP

Nehody jsou tady na denním pořádku, nebyl snad ročník, aby se tady o závodním víkendu něco nestalo. Může za to úzká trať s minimem možností předjíždění, místo únikových zón jsou svodidla a brzdí se tady víc než jinde, třeba do vracáku u nájezdu k hotelu se zpomaluje až na rychlost 47 km/h. V letech 1966 a 1996 se dokonce stalo, že šachovnicovou vlajku viděli jen čtyři závodníci! A památný je i závod z roku 2009, kdy Jenson Button absolutně bezchybnou jízdou dovezl svůj monopost do cíle na prvním místě, ale pak v návalu euforie zastavil úplně mimo parc fermé a do cíle musel doběhnout víc než jeden kilometr daleko. Tehdy si ho televizní kamery opravdu vychutnaly.

MONTE CARLO, MONACO – MAY 27: Mark Webber of Australia and Red Bull Racing celebrates winning the race by jumping into the swimming pool on the Red Bull Energy Station following the Monaco Formula One Grand Prix at the Circuit de Monaco on May 27, 2012 in Monte Carlo, Monaco. (Photo by Mark Thompson/Getty Images) *** Local Caption *** Mark Webber

Jezdci to tady zbožňují a nenávidí zároveň, každopádně o Velké ceně Monaka všichni mluví s nadšením i hlubokým respektem. Často bydlí u sebe doma a do boxů chodí pěšky. Ti ostatní parkují v přístavu ve svých luxusních jachtách.

V Monaku se taky podepisují ty největší kontrakty, tady se dohadují ty největší obchody. Zatímco běžně potkáváte jezdce jen v závodních kombinézách nebo sportovním týmovém oblečení, tady se večer chodí v oblecích. Koncentrace krásných žen je tady výrazně větší než na módních přehlídkách, a to se nebavíme o jiných velkých cenách… Ano, GP Monaco je opravdu výjimečnou záležitostí!

Možná vás bude zajímat, že v Monaku se závodí od roku 1929 a poslední výraznější změnou byla výstavba boxů v roce 2004. Trať jako taková je jinak téměř beze úprav. Nelson Piquet jednou řekl, že závodit v Monaku je, jako kdybyste jezdili na kole po svém obýváku. Ayrton Senna tady v roce 1988 zajel neuvěřitelné kvalifikační kolo, kdy zbytku startovního pole nadělil vteřinu a čtvrt, a posléze prohlásil, že jel jako v transu a že ho vedl Bůh. A Mercedes vloni zveřejnil zajímavý statistický údaj – Hamilton řadil během 78 kol závodu bezmála pětitisíckrát…

Vzhledem k tomu, že se závodí přímo ve městě a na asfaltu, kde je celý rok běžný provoz (tréninky se tady jezdí ve čtvrtek a v pátek je trať volně průjezdná pro veřejnost), vyžaduje stavba trati spoustu speciálních opatření. Už šest týdnů před závodem se začíná se stavbou bezpečnostních bariér o délce bezmála 33 kilometrů. Kromě speciálních kostek pohlcujících náraz je tvoří taky 3600 pneumatik a plot o ploše 20 tisíc metrů čtverečních. A ano, správně, kanalizační kanály se musí zavařit.

Za posledních sedmdesát let stálo na pódiu Monako Grand Prix 82 různých řidičů, tím nejúspěšnějším z nich je Ayrton Senna, který byl na pódiu osmkrát. Sebastian Vettel a Lewis Hamilton skončili mezi prvními třemi v Monaku sedmkrát a je velmi pravděpodobné, že Hamilton Sennův rekord už v příštím roce vyrovná. Letos, vůbec poprvé v celé historii F1, byl totiž závod zrušen kvůli pandemii koronaviru bez náhrady. 

Každopádně vidět zdejší Velkou cenu je věc, na kterou se nezapomíná, a u nás v Ricard & Bonette už připravujeme ročník 2022. A bude to ve velkém stylu, ostatně jako každý závod v Monaku. Jeden den na jachtě přímo u trati, druhý den návštěva Paddoc Clubu a takzvané „Celebrity appereance“. Jinými slovy, program stejně dobrý jako samotné závody!

VIP hospitality package

Toužíte-li potom, zažít atmosféru tohoto jedinečného závodu na vlastní kůži, a to stylově, zvažte VIP hospitality balíček od Ricard & Bonette. V květnu se budeme těšit!

Prohlédněte si další články

KONTAKTUJTE NÁS

ADRESA

RICARD & BONETTE s.r.o. | cestovní a eventová agentura
IČO: 04740068 | DIČ: CZ04740068
Široká 124/15, 110 00 Praha

TELEFON
Česká republika+420 775 698 265
Načtěte kód