Smaragdové Fuschlsee
Pouhých dvacet kilometrů od Salcburku, proslulého Mozartova města, najdeme Fuschlsee, jedno z nejkrásnějších rakouských jezer. Rozprostírá se mezi loukami, lesy a majestátními horami. Pěšky ho lze obejít za tři a půl hodiny, byl by ale hřích připravit se o romantickou plavbu po jeho hladině, kdy se jen kocháte okolní krajinou. Symbolem jezera je zámek Fuschl, který se stal kulisou k filmu o císařovně Sissi. Dnes slouží jako luxusní hotel s vyhlášenou restaurací, jejíž specialitou jsou čerstvé ryby jako pstruzi či siveni žijící v 67 metrů hlubokém jezeře, jehož voda je pitná. Oblast Fuschlsee je jako stvořená pro pěší turistiku a cykloturistiku, koupání, relaxaci a pro radost z nových zážitků. Navštivte idylické salašnické pastviny Holleralm s keři černého bezu, jejichž německý název jim dal jméno. Na Latschen-Alm v 1407 metrech se podávají výborné sýrové noky, špekové knedlíky nebo jehněčí z bio chovu. Bio kvalitu a nevšední zážitky vám nabídnou také v Mayerlehenhütte na Gruberalm, kde si můžete nechat zdát hezké sny s poduškou sena pod hlavou.
Sbírání zážitků
Rakušané umějí vytvořit podmínky pro dokonalou rodinnou dovolenou. Region Fuschlsee není výjimkou. Rodiny s dětmi se vyřádí na lesní lezecké stezce ve Faistenau, svezou se dolů do údolí na letní bobové dráze ve Fuschl am See nebo se vydají na pěší výlet po kouzelné mlýnské a pohádkové stezce v Ebenau. Vyzkoušet ale můžete i canyoning, lukostřelbu či jízdu na koni. Třešničkou na dortu je Golfclub Waldhof s výhledem na smaragdově zbarvené jezero. Toto hřiště s devíti jamkami a vlastní golfovou školou nabízí perfektní zázemí pro začátečníky i zkušené hráče. Nachází se zde i legendární Golf & Countryclub Schloss Fuschl, jedno z nejstarších a nejrenomovanějších hřišť v Rakousku.
Léčivé Salcbursko
Rakousko je zemí jezer a v Solné komoře se na jejich kráse rozhodně nešetřilo. Energii lze ale čerpat i ze stromů. Lesy zabírají neuvěřitelnou polovinu spolkové země Salcbursko, patří tak k nejzelenějším v Rakousku a mezi první desítku regionů v Evropě. Lesy a stromy jsou pro Salcbursko důležitými symboly. V jejich sílu věřili již prapůvodní obyvatelé této alpské oblasti – Keltové. S jejich vědomostmi se lze seznámit například v keltské vesnici v Uttendorfu nebo na certifikovaných chalupách, kde se vyrábějí přírodní produkty tradičního evropského léčitelství.
Světové dědictví
V plné sezoně připadá na 774 obyvatel Hallstattu, který je pod ochranou UNESCO, sedm tisíc převážně asijských turistů denně. Číňané si toto rakouské městečko dokonce oblíbili natolik, že si doma postavili jeho kopii. I v tomto případě ale platí, že originál nenahradíš. Ještě na konci 19. století nebylo možné dostat se do Hallstattu jinak než lodí, první pozemní cestu tady postavili pomocí výbušnin roku 1890. Chodilo se po uzounkých cestičkách, do některých výše položených domů se vstupovalo půdou na střeše, což platí dodnes. Přestože je Hallstatt pod turistickou palbou, nepůsobí dojmem Potěmkinovy vesnice sloužící jen k potěšení návštěvníků. Opravdu tu žijí lidé. Bohatá ložiska soli byla důvodem, proč tato těžko dostupná lokalita přitahovala člověka už před tisíci lety. Zřejmě již v neolitu si lidé chodili do kopců nad jezerem pro tento zdroj důležitých minerálů. Sůl je ukrytá i ve slově Hallstatt. Podle jazykovědců lze hledat kořeny v řecké slabice „hal“, odvozené od řeky Halys neboli „Solné řeky“ v Thrákii.
Skluzavkou do nejstaršího solného dolu
Proniknout do sedm tisíc let staré historie zdejší těžby „bílého zlata“ je dnes pohodlné. Na Solnou horu (1030 m n. m.) vás vyveze lanovka, tedy pokud si nechcete cestu sami vyšlápnout, což trvá zhruba hodinku. Nahoře vás čeká Rudolfova věž, vybudovaná v roce 1282 vévodou Albrechtem I., který ji pojmenoval po svém otci Rudolfu I. Dříve měla obrannou funkci, během Solné války sloužila jako opěrný bod proti salcburskému arcibiskupovi Konrádu IV. Dnes je z ní restaurace. Samotná prohlídka nejstarších solných dolů na světě je zážitkem. Dolů nemusíte po schodech, můžete to vzít po hornicku důlní skluzavkou. Průvodce doporučuje nebrzdit, zaklonit se a ničeho se nechytat. Druhá skluzavka měří 64 metrů, což jí vyneslo prvenství, je nejdelší dřevěnou skluzavkou v Evropě. Kolem Halštatského jezera, kde se můžete i koupat, si lze projet cyklistickou trasu. Cestu si můžete protáhnout do nedalekého lázeňského městečka Bad Ischl, kde měl své letní sídlo císař František I. a jeho milovaná Sissi. Deset kilometrů od Bad Ischlu se nachází St. Wolfgang, jedno z nejkouzelnějších městeček v Rakousku. Nasednout tu můžete na nejstrmější ozubnicovou železnici v zemi a nechat se za půl hodiny vyvézt na horu Schafberg, odkud jsou nejkrásnější výhledy na Solnou komoru.